Кафедральний собор Свято-Різдва Пресвятої Богородиці
м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 74, тел.: (0522) 22 16 62
Собор є єдиним не лише православним, але і взагалі єдиним храмом міста Кропивницький, який за всю за всю історію жодного разу не припиняв своєї діяльності. Храм збудовано в неокласичному архітектурному стилі. У Кафедральному соборі зберігаються мощі святих Києво-Печерської лаври та мощі інших святих. Для молитовного поклоніння у храмі є ікони XVII століття. Біля стін собору прийняли вічний спочинок багато визначних людей різних часів, серед них і єдиний син російського полководця Михайла Кутузова.
Спасо-Преображенський собор
м.Кропивницький, вул. Преображенська, 22, тел.: (0522) 22 76 85
Храм збудовано в неокласичному архітектурному стилі. Одноповерхова будівля має три бані, вишуканий портик з чотирма колонами коринфського ордеру. У соборі зберігаються часточки мощей святих Києво-Печерська, а також Миколи Чудотворця та святиня містян — ікона Божої Матері “Єлисаветградська”, яка є покровителькою і заступницею міста. На території собору встановлено пам’ятник на честь 2000-ліття Різдва Христового, збудовано нову дзвіницю в неокласичному стилі. Територія храму оздоблена квітковими клумбами, фонтанами, скульптурними групами. Спасо-Преображенський собор є важливою складовою у розвитку духовної культури населення краю. Недільна школа разом з єпархіальним управлінням і організацією «Православна Просвіта» регулярно проводять Преображенські читання, катехізаторські курси для священнослужителів єпархії, семінари, конференції, а також благодійні акції.
Соборний храм Благовіщення Пресвятої Богородиці
м.Кропивницький, вул.Велика Перпективна, 2, тел.: (66) 144 09 91, (0522) 37 83 07, 37 83 10
Соборний храм Благовіщення Пресвятої Богородиці розташований на Соборній площі м. Кропивницького, де також височіє пам’ятник Ангелу-Хранителю. Оформлений він у стилі українського бароко і є другим храмом України, оснащеним автоматичною дзвонарською системою. Соборний храм розділений надвоє: однопрестольний – нижній, освячений на честь Різдва Господа нашого Ісуса Христа і верхній, освячений на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці і оснащений балконом, на якому розташований клірос і з якого мирянам особливо зручно спостерігати за ходом богослужінь. 21 вересня 2013 року на 259-річчя заснування міста відбулося урочисте закладення в фундамент храму капсули з інформацією про дату закладки Храму і підписами осіб, які брали участь в цьому заході. 7 квітня 2014 року, на свято Благовіщення, був освячений храм Благовіщення Пресвятої Богородиці і встановлено хрести на його купола. 21 вересня 2014 року, в день Різдва Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії відбулося офіційне відкриття храму.
http://facebook.com/pages/category/Church/Храм-Благовіщення-Пресвятої-Богородиці-470019286503375/
Велика хоральна синагога
м.Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, буд. 90/40, тел.: (0522) 24 69 44
Кропивницька Велика хоральна синагога розташована в середмісті Кропивницького. Автор проекту — відомий єлисаветградський архітектор Олександр Лишневський. Оригінальна двоповерхова будівля виконана в характерному еклектичному стилі кінця XIX століття з романтичним напрямком мавританського стилю. Єлисаветградська Велика синагога належить до видатної спадщини архітектурної школи еклектики в Україні. У приміщенні синагоги втілюються у життя 2 значні проекти єврейської культури: історичний музей «Євреї Єлисаветграда» — на час створення перший общинний єврейський музей в Україні, а ткож єврейський музично-драматичний театр «Тхія» — від 2002 року «Народний єврейський театр». Активну участь у роботі закладу беруть понад 40 самодіяльних акторів, які зі своїми виставами побували і в інших містах України. Загалом понад тисячу членів єврейської громади міста мають змогу відвідувати щотижневі общинні збори, єврейські культурні заклади, інші заходи тощо.
Свято-Вознесенський собор
Кропивницький район, м. Бобринець, тел.: (05257) 3 41 88
Собор на честь Вознесіння Господнього був закладений у 1898 році, споруджувався на кошти місцевих жителів. Левову частку становили пожертви меценатів, один із яких Артемій Вортніков, про що говорила дошка, встановлена на вході до собору. На ній золотими літерами було викарбувано “Храм сей сооружен его попечительством и на деньги действительного тайного статского советника Артемия Вортникова”. Автор проекту – талановитий єлисаветградський зодчий Яків Васильович Паученко, рідний дядько відомого живописця О.Осмьоркіна. Вознесенський собор став “лебединою піснею” майстра, його останнім творінням.
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
с. Іванівка, Олександрівська селищна рада, Кропивницький район, вул. Центральна, 5, тел.: (05242) 9 13 42
Пам’ятка архітектури місцевого значення. Дерев’яна церква, що споруджена в 1855 році на кошти тодішнього власника села, київського цивільного губернатора, статистика, археолога, доброчинця Івана Фундуклія (1804-1880), чиє ім’я носить залізнична станція в Олександрівці. Відремонтована у 2007 році на кошти доброчинця сучасності Бориса Кузика.
Свято-Параскевська церква в с.Кримки
Кропивницький район, с. Кримки, вул. Шкільна, тел.: (096) 421 80 67 , (05242) 3 34 01
Пам’ятка архітектури місцевого значення. Цегляна мурована церква, що споруджена на початку ХХ століття на кошти місцевої поміщиці Марії Чорнолуської – дочки учня видатного хірурга Миколи Пирогова, доктора наук, професора Санкт-Петербурзької медико-хірургічної академії, основоположника російської судмедекспертизи, ботаніка, етнографа, музейника, анестезіолога-новатора Павла Заблоцького-Десятовського (1814-1882), похованого у Кримках. На початку ХХ століття священиком тут був троюрідний брат Михайла Грушевського Григорій Грушевський, репресований у роки радянської влади.
Свято-Миколаївська церква в с.Бірки
Кропивницький район, с. Бірки, вул. Миколаївська, 10-а, тел.: (096) 421 80 67, (05242) 3 34 01
Пам’ятка архітектури місцевого значення. Дерев’яна церква, споруджена в 1858 році з використанням елементів попереднього храму ХVІІІ століття. В архітектурі церкви відчувається вплив класицизму. У храмі зберігся старовинний дерев’яний різьблений іконостас. Церква збудована на місці, де знаходилось поселення (село), яким володів український гетьман Богдан Хмельницький (1595-1657), який неодноразово перебував у Бірках. На престолі храму правили службу Божу кілька священнослужителів, які пізніше канонізовані православною церквою: страждалець за віру Христову, новомученик Черкаський Харлампій Фіньковський, схіархієпископ Антоній (Абашидзе), який свого часу навчав у духовній семінарії Йосипа Джугашвілі (Сталіна). У церкві в 90-х роках минулого століття був ієреєм Микола (Трубін) – той самий, який похований у Кропивницькому і до могили якого не заростає людська стежина, бо й після смерті батюшка, з промислу Божого, творить дива.
Церква святого Архістратига Михаїла
Голованівський район, Благовіщенська міська рада, с. Йосипівка, вул. Центральна, 21, тел.: (5259) 2 81 45
Церква є пам’яткою архітектури XІХ ст. місцевого значення. У 1780 році єпископ Брацлавський Георгій Трохтинський дав дозвіл на спорудження каплиці, а в 1783 році Потоцький виділив землю для священника. Тоді ж було призначено священиком Данила Білецького. При ньому каплицю Святого Архістратига Михаїла реорганізовано в церкву. Солом’яний дах переобладнали на дерев’яний, тобто, покрили дошками і спорудили на ньому купол. У 1820 році було розпочато будівництво нової, кам’яної, церкви, яке завершилося у 1830 році. У 1858 році, коли прихід очолював Матвій Радзієвський, за кошти поміщика Мечислава Потоцького було здійснено перебудову храму та споруджено кам’яну дзвіницю. Найбільш відомим священиком був Євдоким Чарторийський, котрий правив службу в храмі 40 років підряд.
Храм на честь св. великомученика Дмитрія Солунського
Голованівський район, Благовіщенcька міська рада, с. Лозувате
У липні 2011 року був освячений хрест і камінь під будівництво церкви в с. Лозувата. 8 листопада 2014 року в день пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського, Високопреосвященніший Іоасаф, архієпископ Кіровоградський і Новомиргородський освятив новозбудований храм на честь св. великомученика Димитрія Солунського, у співслужінні Преосвященного Олексія, єпископа Вознесенського і Первомайського, представників духовенства Кіровоградської, Одеської та Вознесенської єпархій. З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, Владика Іоасаф відзначив церковними нагородами головних меценатів будівництва храму — Сулиму Михайла Михайловича і його дружину Марію Антонівну, а також безпосереднього будівельника — Станіслава Петровича.
Церква Покрови Пресвятої Богородиці
м.Кропивницький, вул. Юрія Олефіренка, 14
Церква Покрови Пресвятої Богородиці у місті Кропивницькому розташована в майже центральній частині міста – історичному передмісті Ковалівка. Перший храм було облаштовано в 1787 році. Кошти на будівництво дерев’яного храму збирали прихожани Соборного і майбутнього Свято-Покровського приходу. Більшість з них – мешканці Бульварної вулиці (нині вулиця Олефіренка). Храм побудований за проектом відомого російського архітектора Костянтина Андрійовича Тона. Займався будівництвом міський архітектор Андрєєв, який, ймовірно, спроектував план внутрішнього оформлення церкви. П’ятибанний храм збудовано в неоруському архітектурному стилі. В інтер’єрі церкви збереглися фрагменти розпису художника Ф. С. Козачинського 2-ї половини XIX століття. У храмі 16 грудня 1884 року було хрещено Антонія Флоровського, майбутнього історика-емігранта.