Ви зараз переглядаєте Пам’ятний комплекс “Лита Могила”

Пам’ятний комплекс “Лита Могила”

Суботцівська територіальна громада, Кропивницький район

Мельгунівський курган або Лита могила  — один з найдавніших могил-курганів скіфів, царський курган 2-ї пол. 7 ст. до н. е.

Розкопаний у 1763 році біля с. Копані бувшого Знам’янського району Кіровоградської області. Роботи проведені за вказівкою генерал-губернатора Новоросійської губернії О. Мельгунова. Додатково досліджувався В. Ястребовим у 1892 та Н. Бокій у 1990[1]. 2019 року проведено розкопки під керівництвом Ю. Болтрика. Встановлено, що курган споруджений наприкінці VII ст. до н.е. та зазнав змін у IV ст. до н.е.

Відомості про розкопки уривчасті та суперечливі. Висота кургану близько 10,5 м. На вершині знайдена кам’яна баба. Насип складався з перепаленого ошлакованого ґрунту, в якому знайдені залишки переплавлених металів, горілих кісток, каміння, землі та глини, змішаних з вуглинами. Використання вогню було частиною поховального обряду.

У кургані знайдено ряд золотих прикрас та оздоб меча, які зберігаються в Ермітажі. На глибині 2-х м під кам’яними плитами знайдені залізний акінак з окутим золотом руків’ям та вкритими золотою платівкою дерев’яними піхвами, прикрашеною зображеннями фантастичних тварин у передньосхідному стилі, золота діадема, срібні деталі від ассирійського палацового табурету, 17 масивних золотих платівок із зображенням орла з петлями на звороті, платівки із зображеннями мавп і птахів, бронзова застібка з голівками левів на кінцях, 40 бронзових наконечників стріл та інше. Прикраси і зброя в скіфо-урартському стилі. Речі не мали слідів вогню.

Залишити відповідь