Ви зараз переглядаєте ВОДЯНИЙ МЛИН

ВОДЯНИЙ МЛИН

с.Луполове, Благовіщенська територіальна громада, Голованівський район

Оригінальний пам’ятник архітектури початку ХХ століття знаходиться на березі одного з рукавів річки Південний Буг, біля села Луполове. З кінця XIX століття власником цих земель був поміщик Костянтин Смирнов, котрий у 1901 році й вирішив побудувати водяний млин. 

Історія водяного млина у селі Луполове могла б стати основою художнього фільму про заповзяття та працьовитість людей і жорстокість радянського режиму. Це місце обов’язково слід відвідати під час мандрівки Кіровоградщиною.

Наприкінці ХІХ століття до села Луполове переїхала родина Дем’яна Смирнова і орендувала тут дерев’яний млин. Згодом його син Костянтин побудував у селі великий триповерховий млин. За переказами місцевих жителів, Костянтин знайшов скарб у кілька десятків тисяч золотих монет, які й вклав у будівництво. Історія скидається на правду, адже обладнання для млина купували дороге, везли аж з Німеччини і Швейцарії. Тут виготовляли аж сім сортів борошна. Воно було таким якісним, що хліб з цього борошна місцеві називали «золотим».

У 1917 році родина Смирнових намагалася врятувати майно і згодна була віддати все більшовикам, тільки б млин не нищили, а господарів – не виганяли. Місцеві селяни намагалися допомогти Костянтину і попередили його про приїзд більшовиків. Проте це не допомогло – Костянтина Дем’яновича розстріляли, а його тіло залишили лежати на перехресті між селами.

Залишити відповідь