Ви зараз переглядаєте Онуфріївський парк

Онуфріївський парк

cмт Онуфріївка, Онуфріївська територіальна громада, Олександрійський район

Онуфріївський парк – це парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Історія Онуфріївського парку пов’язана з родиною Толстих. Хоча землі, на яких сьогодні розкинувся районний центр, спочатку належали Михайлу Комбурлею. Його донька Катерина вийшла заміж за Михайла Дмитровича Толстого, який двадцять два роки віддав військовій службі й отримав у власність шістнадцять тисяч десятин землі. Родина Толстих мала прекрасний будинок в Одесі, в якому мешкала в зимовий період. На літо подружжя переїздило в Онуфріївку – в літню резиденцію. Заснування парку пов’язують із сином Катерини і Михайла – Михайлом Михайловичем. Він був неординарною людиною, правознавцем, меценатом – в Одесі за його кошти відкрито першу станцію медичної допомоги.

28-річний Михайло Михайлович закохався в 15-річну Олену Смирнову, прачку, яка працювала в Одеському графському маєтку. Молоді люди п’ять років прожили в громадянському шлюбі, народили двох дітей. Тільки після цього батьки, зрозумівши, що син серйозно налаштований, поступилися, і молоде подружжя обвінчалося. Толсті звернулися до імператора з проханням дозволити шлюб і присвоїти графські титули дітям Олени та Михайла. Прохання було задоволено. Після весілля молодята поїхали до Італії. Кажуть, що молода жінка дуже сподобалася художникові Доменіко Морелі, і свою всесвітньо відому “Незнайомку” він писав з неї.

Олена Толста так і не зазнала сімейного щастя. Її молодший син помер від туберкульозу спинного мозку. Хворів на сухоти і старший син, теж, до речі, Михайло Михайлович.

1919 року Олена Толста зі старшим сином емігрувала до Женеви. У Швейцарії і закінчується історія однієї з гілок роду Толстих.

Онуфріївський парк був невід’ємною частиною маєтку Толстих. Створювали його чеські та німецькі майстри садово-паркового мистецтва. Тут розташовувався присадибний будинок, який, на жаль, не зберігся, графська їдальня, у якій сьогодні розміщується адміністрація парку, та конюшня – від якої уцілів лише фронтон.

Парк мав шість ставків, на яких жили лебеді, та станцію човнів.

Сьогодні це улюблене місце відпочинку місцевих жителів. Спеціалісти нарахували тут близько 50 видів дерев і кущів. Особлива гордість – ялівцевий гай. Молоді люди призначають побачення на острові кохання.

З Онуфріївським парком пов’язано чимало легенд, а ще всі, хто приїде в цей чарівний куточок, зможуть осідлати чистокровних англійських скакунів, яких вирощують на місцевому конезаводі.

Джерела інформації з книгофондів ОУНБ ім. Д.І. Чижевського про Онуфріївський парк:

1. Крамаренко, Володимир Сергійович.
Кіровоградщина : по визначних місцях області : [путівник] / В. С. Крамаренко, І. П. Оліфіренко. – Дніпропетровськ : Промінь, 1967. – 125,[1] с. : 12 л. a-іл

2. Левицький, Володимир Ілліч.
Онуфріївський парк : пам’ятник садово-паркової архітектури Кіровоградської області : путівник / В. І. Левицький. – Дніпропетровськ : Промінь, 1976. – 63 с. : іл + 12 л. іл.

3. Постриган, Віталій.
Стежками старого парку / В. Постриган, В. Сурмило, Я. Іванов. – Онуфріївка : б. в., 2022. – 148 с. : іл.

4. Онуфріївський парк / Від. містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Онуфріївської райдержадміністрації, Від. культури та туризму Онуфріївської райдержадміністрації ; укл. М. І. Явтушенко. – Онуфріївка : ПЦ ПП “Дніпрокварц”, 2007. – 14 с. : фот. – (Сер. “Стежками легенд”)

5. Лункан, О.
Загадкові краєвиди Онуфріївщини / О. Лункан // Вечірня газета. – 2003. – 3 жовтня. – С. 8

6. Кобець, О.
Онуфріївський парк став привабливим для туристів / О. Кобець // Народне слово. – 2003. – 7 жовтня. – С. 4

7. Попович Л.
Легенди Онуфріївського парку / Попович Л. // Кіровоградська правда. – 2003. – 11 жовтня. – С. 3

8. Ножнов, М.
Онуфріївське чудо / М. Ножнов // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2003. – №5. – С. 22

9. Остащук В.
Сумна поезія графського парку : онуфріївський парк 85 років тому. // Придніпров’я. – 2003. – 24 грудня. – С. 4

10. Оазис на перетині козацьких шляхів : календар // Народне слово. – 2004. – 6 квітня. – С. 3.

11. Явтушенко М.
Про що шумлять старі тополі : легенди рідного краю // Придніпров’я. – 2005. – 2 липня. – С.7

12. Пам’ятки архітектури // Придніпров’я. – 2006. – 23 серпня. – С. 7

13. Постолатій, В.
Відродження Онуфріївського парку // Кіровоградська правда. – 1991. – 20 березня

14. Пройшлися “стежками легенд” Онуфріївського парку : Презентація туристичного маршруту // Придніпров’я. – 2007. – 20 жовтня. – С. 8

15. Сорока , Р.
Чим завинила “Панночка”? // Придніпров’я. – 2008. – 1 березня. – С. 2

16. Танасієнко , О.
Для увіковічнення пам`яті загиблих : Свідчення очевидців // Придніпров’я. – 2008. – 27 вересня. – С. 2 ; Придніпров’я. – 2008. – 18 жовтня. – С. 6

17. Овчаренко, Владислав.
Ставки та містки графського парку / Владислав Овчаренко // Вісник Кіровоградщини. – 2019. – 19 грудня. – С. 6 : фото.кол.

18. Овчаренко, Владислав.
Льодник графа Толстого // Вісник Кіровоградщини. – 2019. – 19 грудня. – С. 6 : фото.кол.

19. Вакуленко, Л.
Софіївка нам ще заздритиме : До 280-річчя Онуфріївки // Народне слово. – 2011. – 16 червня. – С. 9

20. Гриднева, О.
Одичавшая красота // Ланруж. – 2013. – № 11. – С. 44 : фото.кол.

21. А пам’ять не спить… // Народне слово. – 2014. – 6 лютого. – С. 10 : фото

Залишити відповідь