cмт Онуфріївка, Онуфріївська територіальна громада, Олександрійський район
Онуфріївський парк – це парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Історія Онуфріївського парку пов’язана з родиною Толстих. Хоча землі, на яких сьогодні розкинувся районний центр, спочатку належали Михайлу Комбурлею. Його донька Катерина вийшла заміж за Михайла Дмитровича Толстого, який двадцять два роки віддав військовій службі й отримав у власність шістнадцять тисяч десятин землі. Родина Толстих мала прекрасний будинок в Одесі, в якому мешкала в зимовий період. На літо подружжя переїздило в Онуфріївку – в літню резиденцію. Заснування парку пов’язують із сином Катерини і Михайла – Михайлом Михайловичем. Він був неординарною людиною, правознавцем, меценатом – в Одесі за його кошти відкрито першу станцію медичної допомоги.
28-річний Михайло Михайлович закохався в 15-річну Олену Смирнову, прачку, яка працювала в Одеському графському маєтку. Молоді люди п’ять років прожили в громадянському шлюбі, народили двох дітей. Тільки після цього батьки, зрозумівши, що син серйозно налаштований, поступилися, і молоде подружжя обвінчалося. Толсті звернулися до імператора з проханням дозволити шлюб і присвоїти графські титули дітям Олени та Михайла. Прохання було задоволено. Після весілля молодята поїхали до Італії. Кажуть, що молода жінка дуже сподобалася художникові Доменіко Морелі, і свою всесвітньо відому “Незнайомку” він писав з неї.
Олена Толста так і не зазнала сімейного щастя. Її молодший син помер від туберкульозу спинного мозку. Хворів на сухоти і старший син, теж, до речі, Михайло Михайлович.
1919 року Олена Толста зі старшим сином емігрувала до Женеви. У Швейцарії і закінчується історія однієї з гілок роду Толстих.
Онуфріївський парк був невід’ємною частиною маєтку Толстих. Створювали його чеські та німецькі майстри садово-паркового мистецтва. Тут розташовувався присадибний будинок, який, на жаль, не зберігся, графська їдальня, у якій сьогодні розміщується адміністрація парку, та конюшня – від якої уцілів лише фронтон.
Парк мав шість ставків, на яких жили лебеді, та станцію човнів.
Сьогодні це улюблене місце відпочинку місцевих жителів. Спеціалісти нарахували тут близько 50 видів дерев і кущів. Особлива гордість – ялівцевий гай. Молоді люди призначають побачення на острові кохання.
З Онуфріївським парком пов’язано чимало легенд, а ще всі, хто приїде в цей чарівний куточок, зможуть осідлати чистокровних англійських скакунів, яких вирощують на місцевому конезаводі.