Ви зараз переглядаєте Цілюще джерело “Іванкова криниця”

Цілюще джерело “Іванкова криниця”

с.Котовка, Гайворонська територіальна громада, Голованівський район

“Іванкова криниця” – гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення, площею понад два з половиною гектари. Тут б’є природнє мінеральне джерело, яке знаходиться у великій плескатій балці поблизу села Котовка Гайворонського району. Згідно лабораторних досліджень ця вода містить усі елементи таблиці Менделєєва, і особливо корисна при хворобах очей та хворобах шкіри. Хімічний аналіз показав, що вода багата на солі натрію, кальцію, калію, магнію, загальна мінералізація води становить 0,1-0,7 г/л.

Місце овіяне легендами, міфами та повір’ями, що на сьогоднішній день живуть в народі. А пов’язане це із цілющими властивостями води з джерела назва якого походить від імені парубка, що першим помітив і відчув на собі цю чудодійну силу. Ковток води з джерела наповнював парубка силою, міццю та неабияким здоров’ям казкового велетня. І покохав він молоду гарненьку панночку – дочку господаря, яка мала страшну і невиліковну на той час хворобу очей. Дівчинка мала дуже поганий зір, через що життя її було повне страждань. Єдиною втіхою для неї були прогулянки з Іванком, який водив її до цілющого джерела. Вмиваючись кожного дня чудодійною водою, дівчина відчула, як хвороба відступила. І нарешті панночка зцілилась повністю. Після цього випадку ніхто вже не сумнівався в Іванкових розповідях про неабиякі можливості з джерела, яке з того часу називають лише Іванковим.

Скільки років криниці ніхто не знає, але люди кажуть, що більше двохсот. За іншою легендою, колись у селі жив хлопчик Іван, який випасав худобу. Йому явилася Матір Божа і напилася води із кришталевого джерела, котре било з-під землі. Тож хлопчик облагородив джерело та обклав його камінням. За часів радянської влади голова колгоспу засипав джерело гноєм, але через деякий час у нього почала втрачати зір донька. Лікарі не могли допомогти, та чоловікові приснився сон, в якому Матір Божа наказала, аби дівчина промила очі водою із занедбаного джерела. Чоловік розчистив джерело, дитина зцілилася, а криниця і досі дарує воду всім, хто до неї приходить. “Іванкова криниця” у 2003 році була освячена єпископом Кіровоградським і Олександрійським Пантелеймоном. Біля неї побудована капличка. Вода має від природи цінні мінеральні та супутні елементи, які потребує організм людини щоденно.

https://gayvoron-rvk.ucoz.ua/index/ivankova_krinicja/0-170

Джерела інформації з книгофондів ОУНБ ім. Д.І. Чижевського про цілюще джерело «Іванкова криниця»:

1. Волошина, К. «Іванкова криниця» – пам’ятка природи, паломницька святиня, туристичний об’єкт / К. Волошина // Гайворонські вісті. – 2022. – 9 червня. – С. 2.
Про історію походження та цілющі властивості «Іванкової криниці» в селі Покровське Гайворонської територіальної громади.

2. Волощук, П. А в нас є навіть кіношний міст / П. Волощук // Кіровоградська правда. – 2011. – 22 липня. – С. 9.
Автор розповідає про те, чим може зацікавити туристів Гайворонщина, зокрема про джерельний заповідник «Іванкову криницю».

3. Гуцалюк, Максим Безмежний потенціал туристичної Гайворонщини : «НС» подорожує / Максим Гуцалюк // Народне слово. – 2021. – 15 липня. – С. 15-16 : фото.
Іванкова криниця – місце сили.

4. Іванкова криниця // Наше місто. – 2016. – 28 січня. – С. 9 : фото.кол.
Розповідь про гідрологічну пам’ятку природи місцевого значення у селі Котовка Голованівського району.

5. Місце, овіяне легендами // Нова газета. – 2010. – 11 лютого. – С. 12.

6. Незбжицький, В. Є вода «Іванкова криниця» / В. Незбжицький // Гайворонські вісті. – 2003. – 23 липня. – С. 1.

7. Стукаліна, Ксенія. Гідрологічна пам’ятка «Іванкова криниця» : Сила святої води на Кіровоградщині / Ксенія Стукаліна // Кіровоградська правда. – 2021. – 2 вересня. – С. 12 : фото.

8. Чорнявський, Данило. Джерело паломництва та зцілення / Данило Чорнявський // Західний регіон. – 2009. – 16 липня. – С. 3.
Легенда про джерело «Іванкова криниця» (село Котовка Голованівського району), цілющі властивості води з цього джерела.

Залишити відповідь