Ви зараз переглядаєте Пам’ятний комплекс “Лита Могила”

Пам’ятний комплекс “Лита Могила”

Суботцівська територіальна громада, Кропивницький район

Мельгунівський курган або Лита могила  — один з найдавніших могил-курганів скіфів, царський курган 2-ї пол. 7 ст. до н. е.

Розкопаний у 1763 році біля с. Копані бувшого Знам’янського району Кіровоградської області. Роботи проведені за вказівкою генерал-губернатора Новоросійської губернії О. Мельгунова. Додатково досліджувався В. Ястребовим у 1892 та Н. Бокій у 1990[1]. 2019 року проведено розкопки під керівництвом Ю. Болтрика. Встановлено, що курган споруджений наприкінці VII ст. до н.е. та зазнав змін у IV ст. до н.е.

Відомості про розкопки уривчасті та суперечливі. Висота кургану близько 10,5 м. На вершині знайдена кам’яна баба. Насип складався з перепаленого ошлакованого ґрунту, в якому знайдені залишки переплавлених металів, горілих кісток, каміння, землі та глини, змішаних з вуглинами. Використання вогню було частиною поховального обряду.

У кургані знайдено ряд золотих прикрас та оздоб меча, які зберігаються в Ермітажі. На глибині 2-х м під кам’яними плитами знайдені залізний акінак з окутим золотом руків’ям та вкритими золотою платівкою дерев’яними піхвами, прикрашеною зображеннями фантастичних тварин у передньосхідному стилі, золота діадема, срібні деталі від ассирійського палацового табурету, 17 масивних золотих платівок із зображенням орла з петлями на звороті, платівки із зображеннями мавп і птахів, бронзова застібка з голівками левів на кінцях, 40 бронзових наконечників стріл та інше. Прикраси і зброя в скіфо-урартському стилі. Речі не мали слідів вогню.

Джерела інформації з книгофондів ОУНБ ім. Д.І. Чижевського про пам'ятний комплекс "Лита могила":


1. В області є “Лита могила” : На Кіровоградщині відкрили пам’ятний комплекс “Лита могила”, що розташувався у Знам’янському районі // Вперед. – 2020. – 4 листопада. – С. 3

2. Віталій Кривенко: В Україні такий проект реалізується вперше // Народне слово. – 2010. – 12 серпня. – С. 4
Проект музейного центру скіфської культури на місці знаменитого Мельгуновського кургану: архітектурний аспект – зі слів автора проекту, відомого геральдиста, заслуженого архітектора України, автора майже 20 пам`ятників і 60 архітектурних комплексів Віталія Кривенка .

3. Веремієнко, Альона.
Мельгунівський курган – у центрі уваги науковців / Альона Веремієнко // Народне слово. – 2013. – 17 жовтня. – С. 1 : фото.кол.

4. Кривенко В.
Зникаючі сліди історії / В. Кривенко // Народне слово. – 2012. – 29 березня. – С. 14 : фото
Краєзнавчо-археологічний матеріал про дослідження і розкопки скіфського кургану Лита Могила (кінець VІІ – початок VІ ст. до н.ч.)

5. Куманський Б.
Задумалась стара баба. Скіфська / Б. Куманський // Народне слово. – 2010. – 19 серпня. – С. 4
Дискусії з приводу спорудження на місці Литої могили музейного комплексу.

6. Куніцька , Ірина.
Пам’ятний комплекс “Лита могила” відкрили на Кіровоградщині / І. Куніцька // Вісник Кіровоградщини. – 2020. – 29 жовтня. – С. 3 : фото.кол.

7. Лита могила // Народне слово. – 2003. – 7 жовтня. – С. 3

8. Любарський Р.
Дебати навколо Мельгуновського кургану / Р. Любарський // Народне слово. – 2013. – 11 квітня. – С. 13 : фото

9. Матко К.
Лита Могила не зникне / К. Матко // Народне слово. – 2010. – 3 серпня. – С. 4
Готується встановлення пам`ятного знаку на місці знаходження кургану: буде насипано також могилу і встановлено на ній кам`яну бабу.

10. Трипільський Р.
Краса землі та велич людей / Р. Трипільський // Народне слово. – 2013. – 12 вересня. – С. 11 : фото.кол.
Огляд виставок у закладах культури міста, у т.ч. три з них підготовлено фахівцями ОУНБ ім. Д.І.Чижевського і присвячені Г.Флоровському та 250-річчю розкопок Литої могили та старожитностям з кераміки.

11. Юганова, Тетяна.
Чим ще здивує Лита Могила (Мельгуновський курган)? / Тетяна Юганова // Вісник Кіровоградщини. – 2019. – 30 травня. – С. 6 : фото

Залишити відповідь